Bez kategorii

Sneakersy z wełny? Czemu nie!

Sneakersy z wełny? Czemu nie!

Dobrze znamy sneakersy wykonane ze skóry naturalnej, zamszu czy materiału syntetycznego. To nie oznacza jednak, że producenci nie oferują nam odskoczni od tej popularnej trójcy.

Pełnia wyboru

Skórzane sneakersy to klasyka gatunku. Skóra nadaje każdemu modelowi nieco elegancji. Jest niezwykle trwała i dobrze wygląda przez wiele sezonów (o ile się o nią właściwie dba!). Co więcej, skóra naturalna przenosi nas każdorazowo do najlepszych lat kultury sneakersowej, ponieważ większość retro modeli była wykonywana tylko i wyłącznie właśnie ze skóry.

Zamsz czyni sneakersy bardzo casualowym obuwiem, do noszenia absolutnie na co dzień. Barwiony na wiele przepięknych i nasyconych kolorów przypadnie do gustu niemalże każdemu i dodaje każdej stylizacji nieco luzu. Nie sprawdza się za bardzo podczas deszczowych dni, jednak odpowiednio impregnowany zachowuje swoją świeżość przez długi czas.

Materiały syntetyczne, zwykle z możliwością pełnego oddychania stopy i swoją siateczkową konstrukcją to doskonały wybór dla butów przeznaczonych na salę treningową i bieżnię. Są odpowiednio elastyczne i trwałe, a także często odporne na zabrudzenia.

To jednak nie koniec opcji, jakie możemy wybrać, bowiem od czasu do czasu producenci oferują nam modele w wersjach wykonanych z… wełny!

Powiedz „Beee!”

Tkanina wełniana jest starsza od naszej cywilizacji, a wartość jej sprzedaży szacowana jest na 80 bilionów dolarów każdego roku. Zdolność tego włókna do przyjmowania i uwalniania wilgoci sprawiła, że stało się ono podstawą tekstylnych rzeczy w szafach sportowców, żołnierzy, wielbicieli mody, a nawet astronautów. Najczęstszym rodzajem wełny jest ten pochodzący z runa owiec, ale uzyskujemy ją także z futer innych zwierząt, takich jak kozy, bawoły i króliki, które wytwarzają różne formy wełny w nieco mniejszych ilościach. To czyni wełnę jednym z najbardziej zróżnicowanych włókien tekstylnych na świecie. Technologia przędzenia i tkania wełny rozwijała się powoli, ale jednak bardzo dynamicznie i spopularyzowała się na całym świecie, przechodząc z jednej cywilizacji do drugiej i pozostając cały czas bardzo lukratywnym biznesem. W wielu regionach, takich jak Wielka Brytania, wełna pozostała standardowym materiałem na ubrania, a w inne zdominowała stosunkowo niedawno. To kolonializm i globalny handel sprawiły, że kolonia założona w Australii znalazła oparcie przede wszystkim na produkcji wełny do handlu, co sprawiło, że np. Australia współcześnie dominuje gałąź tego przemysłu. Pomimo bardzo rozwiniętej, nowoczesnej technologii oraz naszych zdolności do syntezy różnych materiałów, wełna wciąż nie ma godnego siebie konkurenta, który mógłby ją zastąpić.

Niezwykły dar

Jedną z największych zalet wełny, która decyduje o jej wysokiej sprzedaży, jest jej niesamowita zdolność do redukcji przenoszenia ciepła. Oznacza to, że jeśli nosimy ją wówczas, gdy na zewnątrz jest zimno, ciepło ciała nie ucieka na zewnątrz tkaniny. Podobnie dzieje się w odwrotną stronę. Jeśli jest gorąco na zewnątrz, a mamy na sobie luźny i cienki, wełniany płaszcz, to może on w rzeczywistości powstrzymać potencjalne przegrzanie organizmu. Niezwykłe jest również to, że wełna zatrzymuje ciepło, gdy robi się mokra, jest niezwykle elastyczna i jest niemal nieprawdopodobne, aby uległa zapaleniu w kontakcie z ogniem.

Także na sneakersach

Poza swoimi niesamowitymi właściwościami cenimy wełnę także za jej niepowtarzalny wygląd i uczucie, jakie przynosi w momencie jej dotykania. Wygląda zawsze bardzo stylowo i dodaje elegancji każdej stylizacji. Nic dziwnego zatem, że sięgnęli po nią również producenci sneakersów. Mogliśmy ją kilkakrotnie spotkać w kolekcjach obuwniczych takich marek, jak Nike, Adidas czy ASICS. Niedawno rynek sneakersów przejęły takie materiały, jak Flyknit czy Primeknit, marka Adidas wypuściła swoją kolekcję „Winter Wool”, zaś Jordan zaprezentował wykonany po części w wełny model Jay 12. Również marka Converse prezentuje nierzadko nową wersję klasycznego modelu, uszytą właśnie z wełny, pofarbowanej na ciekawe kolory i desenie.

Choć wełniane sneakersy nie są pierwszym obrazem, jaki pojawia nam się przed oczami, gdy myślimy o sportowych butach, to dobrze wiedzieć, że nadal mamy alternatywę dla przodujących i popularnych materiałów.

converse-chuck

Udostępnij

O autorze