Bez kategorii

Sneakersy to solidna inwestycja – giełda StockX

Sneakersy to solidna inwestycja – giełda StockX

Już kilkakrotnie, w jednym, wybranym dniu, ludzie z całego świata zasiadają przed komputery lub stoją w kolejkach do sklepów, aby kupić najnowszą parę sneakerów sygnowanych nazwiskiem Kanyego Westa – Yeezy Boost. Jak jednak wiadomo, nie każda para wylądowała w szafach tych, którzy chcieli ją mieć.

Szansa, by szybko zarobić na sprzedaży butów (aż pięć razy więcej!) czekała na tych, którym udało się dorwać nową parę Yeezy. To sprawia, że globalny rynek odsprzedaży butów wart jest aż 6 miliardów dolarów. Takie informacje mamy od Josha Lubera – dyrektora generalnego StockX – pierwszego na świecie internetowego rynku papierów wartościowych dla sneakersów na żądanie.

Yeezy i nie tylko

Buty Adidas Yeezy były raczej odosobnionym i wyjątkowym przypadkiem, ale generalnie kupujący, którzy kupili sneakersy z limitowanej edycji w cenie detalicznej, mają niejednokrotnie okazję do zarobku od 30 do 50 procent więcej, niż sami wydali – wyjaśniał Luber, były konsultant IBM, który również był sneakerheadem od 8 roku życia. Według niego sneakersy kierują się tymi samymi podstawowymi zasadami ekonomicznymi, co w przypadku innych towarów o wysokiej wartości odsprzedaży – podaż ma duży wpływ na wartość obuwia.

StockX – innowacja w odsprzedaży

Portal aukcyjny eBay od dawna był domem drugorzędnego rynku sneakerów, ale to portal, który ma zaledwie dwa lata – StockX przynosi nadzieję na zmianę, wraz ze swoim systemem zakorzenionym w zasadach handlu finansowego. Jako giełda ofert na żywo, giełda StockX umożliwia kupującym składanie ofert i udostępnia sprzedawców bezpośrednio w celu zadawania pytań. System także automatycznie wykonuje transakcję, gdy cena zaproponowana przez sprzedającego odpowiada kupującemu. Udostępniając łatwą do przeszukiwania bazę danych zawierającą około 5000 rodzajów obuwia oraz cenową grafikę i rozmaite dane (począwszy od daty premiery danych butów, przez najnowsze ceny ich zakupu, 52-tygodniowe wzloty i upadki oraz to, czy pewne rozmiary kosztują więcej od innych) StockX przeniósł rynek odsprzedaży sneakersów na całkowicie nowy poziom. Co ciekawe istnieją nawet indeksy, które śledzą szacowane ceny odsprzedaży w USA w ciągu ostatnich 24 godzin. Dla przykładu strona może pokazać informację, że w środę indeks butów Air Jordan spadł o 0,2%, podczas gdy indeks butów Nike był o 15% wyższy. „Kiedy mówimy, że jest to rynek akcji lub towarów, mamy na myśli wyjątkowy sposób, w jaki rynek papierów wartościowych łączy kupujących i sprzedających” – powiedział Luber. „Ale zamiast handlować zasobem lub cyfrową walutą, fizycznie przenosimy dobro z jednej osoby na drugą. Dzięki temu pewnego dnia, buty sportowe mogą zostać sprzedane, jak gdyby były cyfrową walutą” dodał.

Wszystko jasne

Obok współzałożyciela giełdy, miliardera Dana Gilberta, innymi cenionymi partnerami StockX są inwestor raper Eminem i inwestor Ron Conway. Firma, która bierze udział w każdej transakcji obuwniczej, jest ewolucją poprzedniego przedsięwzięcia Lubera. W 2012 roku założył on stronę internetową z danymi o sneakersach o nazwie campless.com, która działała w podobny sposób, jak firma badawcza zajmująca się rozwojem branży samochodowej samochodów – Kelly Blue Book. W przeciwieństwie do innych rynków konsumenckich, StockX obsługuje tylko „martwe” buty, czyli pary niesprzedane, pochodzące z niewykorzystanych zapasów detalicznych, ponieważ charakter rynku wymagał ustandaryzowanego towaru z jego jasnym nadawcą – wyjaśnił Luber. Co więcej, każdy but sprzedawany na StockX zostaje uprzednio uwierzytelniony. Fałszywe sneakersy i podróbki stanowią duży problem w tej branży i każdy kupujący na giełdzie StockX może mieć pewność, że towar będzie legalny i wspierany przez StockX.

Giełda funkcjonuje na terenie Stanów Zjednoczonych jednak wysyłka do Polski jest jak najbardziej możliwa i kosztuje 30$. Jeżeli zatem marzy Ci się model Kaws x Jordan 4, limitowane Superstar Adidas albo Air Foamposite, którego nie dorwałeś w naszym kraju, koniecznie odwiedź tę stronę.

Udostępnij

O autorze