Bez kategorii

Puma Suede – najbardziej wpływowe sneakersy w hip-hopie?

Puma Suede – najbardziej wpływowe sneakersy w hip-hopie?

Dziś zastanowimy się nad tym, jak buty Puma Suede znalazły się w epicentrum hip-hopu.

Model butów Puma Suede ma już 50 lat, a sama marka niedawno świętowała dziedzictwo jednego z najbardziej wpływowych sneakersów wszechczasów. Aby uczcić rocznicę powstania modelu, Puma zaprezentowała specjalne kolekcje oraz kampanie, które przedstawiły pokaźny wkład projektu Suede w zróżnicowaną gamę subkultur. Jedną z kolekcji był tak zwany „B-Boy Pack”, opowiadający o tym, jak model Puma Suede stał się sneakersem będącym w epicentrum narodzin kultury hip-hopu.

Na nogach tancerzy

Aby zaprezentować pakiet B-Boy, Puma przejęła patronat nad światowym finałem Red Bull BC One w Amsterdamie, w zeszłym roku. W ten sposób buty trafiły do najlepszych na świecie tancerzy breakdane, którzy walczyli przeciwko sobie w bitwach przypominających te rodem z samego Bronxu. To było idealne miejsce i czas na rozpoczęcie najnowszego rozdziału w opowiadaniach o modelu Puma Suede.

puma suede

(Nie)zwykłe kicksy

Buty te mają niezwykle bogatą historię, począwszy od swojego debiutu w 1968 roku. Są one stale obecne w najbardziej ciekawych pod względem modowym miastach na świecie – ale zawsze też zajmowały i zajmują szczególne miejsce w kulturze afro-amerykanów. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki ich znaczącedj roli w wielu najbardziej znaczących momentach w amerykańskim sporcie (i – co ciekawe – również polityce).

Niepozorne sneakersy

16 października 1968 roku na Letnich Igrzyskach w Mexico City, amerykański zawodnik Tommie Smith pobił rekord świata w biegu na 200 metrów, mając na sobie buty sportowe męskie. Były to żadne inne sneakersy, jak właśnie Puma Suede. Kiedy Tommie podszedł do podium zwycięstwa, miał na sobie czarne skarpetki, zaś w lewej ręce trzymał pojedynczy but marki Puma. Co zrobił potem? Smith uczynił słynny już gest i podniósł but, postawił go na stojaku, a następnie podniósł prawą pięść w geście, który przemówił w imieniu uniwersalnej walki o równość i prawa człowieka. Smith nazwał później te sneakersy „mocnymi i skromnymi”, a sam model Suede stał się drobnym elementem w złożonej historii ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jego miejsce – i znaczenie – w kulturze amerykańskiej było od tej chwili bezpieczne.

Narodziny Clyde

Rozgłos Suede nie zakończył się jednaj na tym incydencie. W 1973 roku model Puma Suede został nagrodzony przez ikonę ligii NBA – Walta Fraziera. Ten siedmiokrotny mistrz konkursu All-Star i dwukrotny mistrz NBA był gwiazdą zarówno na boisku, jak i poza nim, stając się jednym z pierwszych sportowców, którzy są sławni również ze względu na swój styl, a nie tylko wyniki w sporcie. Frazier otrzymał później przydomek „Clyde” ze względu na swoje fizyczne podobieństwo do tytułowej postaci z filmu Bonnie i Clyde. Niewiele później gracz ten otrzymał od Pumy swój własny model sneakersów – Puma Clyde. W taki właśnie sposób model Puma Suede ponownie stał się skromnym symbolem dumy, siły i władzy.

clyde

Podeszwa na miarę tancerza

Grube, gumowe podeszwy i elastyczna cholewka tych sneakersów sprawiły, że stały się one świetnym modelem do tańczenia breakdance’u.

Zanim jednak do tego doszło, miała miejsce poniższa historia.

Kiedy po raz pierwszy człowiek o imieniu Kool Herc zagrał przedłużony, instrumentalny utwór na dwóch gramofonach (miało to miejsce po raz pierwszy na Bronxie, w 1973 roku) narodziła się całkowicie nowa kultura. Wydłużając instrumentale na płytach winylowych oraz pozwalając ludziom do nich tańczyć, narodziły się początki break dance’u. Do czasu, gdy kultura b-boyingu zaczęła być w pełnym rozkwicie, jej pierwsi wyznawcy potrzebowali butów sportowych, które miały nie tylko styl, ale też wykazywały się trwałością i… autentycznością na ulicy. Model Puma Suede stał się ich niemal oczywistym wyborem.

Początki tych kicksów w kulturze afro-amerykańskiej sprawiły, że buty Suede stały się popularnym widokiem na ulicach Nowego Jorku, natomiast tak jak wspominaliśmy, ich grube gumowe podeszwy i elastyczna cholewka sprawiły, że nieoczekiwanie stały się one ulubionym wyborem tancerzy breakdance. Co więcej, ich nieskończone połączenia różnych kolorów sprawiały, że kicksy te niemal krzyczały na ulicach. Na ich wyjątkowość działał również sam zamsz, który stanowił wyraźne odejście od zwykłych, płóciennych lub skórzanych butów sportowych, znanych dotychczas.

Ze swoimi grubymi podeszwami buty Suede stały się idealnym wyborem do energicznych i mocnych ruchów. W ten właśnie sposób sneakersy te szybko znalazły swoje miejsce na stopach najpopularniejszych kolektywów b-boyów, takich jak New York City Breakers i Rock Steady Crew. Warto przypomnieć, że byli to tancerze, którzy jako pierwsi zorganizowali tak zwane bitwy breakdance’owe. Od tego minął już tylko moment, gdy Suede zaczęły przenikać do szerszej kultury, dzięki pojawieniu się w takich produkcjach, jak „Soul Train”, „Ripley’s Believe It or Not!” czy „Good Morning America”!

puma

Na wielkim ekranie

Obie wspomniane grupy tancerzy, niezmiennie z butami Puma Suede na swoich stopach, pojawiły się również w 1984 roku w filmie Beat Street. Produkcja ta po raz pierwszy zaprezentowała i wyniosła kulturę hip-hopu z Bronksu na szerokie wody. Dzięki zaprezentowaniu światu takich postaci jak Kool Herc czy Grandmaster Melle Mel & The Furious Five, ten oparty na tańcu film opowiedział autentyczną (a nawet lekko romantyczną) historię kultury b-boy. Dzięki jego międzynarodowej dystrybucji, po raz pierwszy ta forma sztuki dotarła do Europy.

W samych Niemczech film ten przyniósł wielkie uznanie dla kultury b-boy, a tego efekty są nadal odczuwalne. By nie szukać daleko, w zeszłym roku, tuż za niemiecką granicą – w Holandii – odbyły  mistrzostwa świata tancerzy o nazwie Red Bull BC One. To właśnie tam stanęli do walki najlepsi tancerze tego niezwykłego gatunku tańca. Co ciekawe, w dużej mierze na stopach zawodników można było zaobserwować jeden model butów. Tak, były to właśnie Puma Suede.

Obecnie, 50 lat później, model Suede nadal pozostaje ważnym elementem kultury hip-hopowej i można tym butom przypisać przeniesienie kultury breakdance’u z Bronxu i zaprezwntowanie jej calemu światu!

Z parkietu na wybieg

Model Puma Suede nie pozostał jednak tylko butem ukochanym przez tancerzy. Są to obecnie również bardzo popularne buty sportowe damskie i męskie, wybierane nieustannie przez miłośników klasycznego stylu ulicznego. Projektanci marki każdego sezonu zachwycają nas nowymi odsłonami modelu Suede, w różnych wariacjach kolorystycznych, o różnych grubościach podeszew czy odmiennymi systemami sznurowania. Uniwersalność tego modelu sprawia, że pasuje on absolutnie każdemu, niezaleznie od wieku, płci czy preferowanego na co dzień stylu ubierania. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za to, aby te kultowe już sneakersy nigdy nie wyszły z produkcji i już zawsze cieszyły nas swoją obecnością, nieustannie niosąc swoją bogatą historię i zasługi.

suede

A czy Ty masz swoją parę butów Puma Suede w swojej szafie? Podziel się tym z nami w komentarzu!

Udostępnij

O autorze