Pielęgnacja knitowych sneakersów

To, jak czyścić klasyczne skórzane lub zamszowe sneakersy już wiemy. Obecnie jednak niemal każdy z nas ma w swojej szafie choć jedną parę sneakersów z materiału Primeknit, Flyknit lub podobnego. Warto wiedzieć, jak właściwie o nie zadbać.

Popularny knit

Elastyczny i świetnie dopasowujący się do nogi materiał o strukturze dzianiny to prawdziwy sneakersowy hit i jeden z najmocniejszych trendów ostatnich lat. Nic dziwnego zatem, że modele w odsłonie „knit” odnajdziemy już w kolekcji niemal każdej firmy sportowej i obuwniczej. Wykonane z materiału przypominającego cienki sweterek sneakersy oferują już takie marki jak między innymi Adidas, Nike czy Jordan Brand. Nie zabrakło także knittowych modeli Puma Blaze of Glory czy buty New Balance 580. I choć materiał ten jest jednym z najlepszych odkryć obuwniczych w ciągu ostatnich lat, to jego utrzymanie w czystości może sprawiać problem. Wiadomo powszechnie, że buty sportowe nie powinny pod żadnym pozorem lądować w pralce automatycznej, jak zatem inaczej wyczyścić buty o cholewce wykonanej z miękkiej tkaniny? Oto kilka porad, jak poprawnie czyścić buty wykonane z Primeknit, Knitwear lub podobnego materiału, aby służyły przez długi czas.

To wymaga cierpliwości

Zanim zaczniemy dawać Wam instrukcje, jak prawidłowo dbać i czyścić buty z materiału typu „knit” należy się Wam słowo ostrzeżenia. Będzie Wam potrzebny duży zapas cierpliwości! Materiał „knit” nie jest bowiem prosty w utrzymaniu, a jego siateczkowa struktura jest niemałą zmorą w trakcie czyszczenia (lecz ogromną zaletą przy noszeniu!). To nie powinno Was jednak wystraszyć, ponieważ z drugiej strony czynności te są z reguły bardzo proste. Potrzebny będzie nam jednak zapas czasowy oraz precyzja. Czyszczenie pary sneakersów to dobre zadanie do oglądania odcinku ulubionego serialu albo meczu. Odpalcie zatem na ekranie to, co lubicie i do dzieła!

nike

Potrzebne narzędzia

To, co będzie nam potrzebne do dokładnego wyczyszczenia dzianinowych kicksów, to mała miska z chłodną wodą, łagodne mydło (na przykład rozcieńczony płynny detergent piorący lub mydło do rąk lub też specjalny płyn do czyszczenia butów), dwie lub więcej miękkich ściereczek, najlepiej typowych ściereczek do czyszczenia lub takich z mikrofibry. Ponadto przyda się miękka szczotka, na przykład stara szczoteczka do zębów lub szczoteczka do zamszowych butów.

Krok po kroku

Cały proces zacznij od rozcieńczenia niewielkiej ilością detergentu – około łyżeczki – w małej misce chłodnej wody. Napełnij miskę nie więcej niż do połowy, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca na zanurzenie narzędzi czyszczących w roztworze. Z butów wyjmij sznurowadła i włóż do środka buta szmatkę, która pochłonie nadmiar płynu i zapewni ochronę wkładki wewnętrznej podczas czyszczenia zewnętrznej strony buta. Zanurz drugą, miękką szmatkę w roztworze detergentu, wyciśnij ją dobrze i zacznij szorować zabrudzoną powierzchnię buta. Używaj mocnego, ale delikatnego nacisku, uważając, aby nie zepsuć lub nie chwycić przędzy. Powtarzaj tę czynność według potrzeb, dopóki kicksy nie będą idealnie czyste, a następnie wypłucz szmatkę w czystej wodzie i kilka razy przetrzyj cholewkę, usuwając ewentualne resztki szmatki. Jeśli buty są mocniej zabrudzone, użyj miękkiej szczoteczki, takiej jak stara szczoteczka do zębów lub szczotka do butów przeznaczona do delikatnych materiałów, takich jak skóra zamszowa. Nawilż ją za pomocą roztworu detergentu, a następnie delikatnie szoruj powierzchnię buta, uważając, aby nie chwycić przędzy, co może skończyć się popruciem cholewki. Na końcu przetrzyj buty suchą szmatką i pozwól im wyschnąć. Powtórz proces czyszczenia po raz drugi, jeśli buty nadal będą brudne.

Uwaga z pralką

Dobrze Wam radzimy – nie pierzcie swoich kicksów w pralkach automatycznych! Problem z nimi tkwi w tym, że jeśli coś zahaczy się o jedną z przędzy, cały but może się rozpaść lub mieć nieciekawe zaciągnięcia w materiale, czego oczywiście nie chcemy! Jeśli jednak zdecydujecie się prać swoje kicksy w pralce, bo ręczne czyszczenie nie przyniosło efektu lub z czystej wygody, albo dlatego, że te sneakersy nie są dla Was aż tak cenne (co jest przecież w porządku!), oto co musicie wiedzieć:

  • Pierzcie buty w pralce oddzielnie. Jeśli nic innego nie będzie się prało wraz z nimi, istnieje duża szansa, że przędza tkaniny nie zaczepi się o nic innego (np. suwak od bluzy albo haftkę od biustonosza). Sznurowadła najlepiej całkowicie wyjąć i umieścić w specjalnym woreczku do prania lub miękkiej skarpetce, żeby nie wcisnęły się w dziurki od bębna oraz by nie zakręcały się wokół buta.
  • Używajcie zimnej wody, delikatnego cyklu prania i niewielkiej ilości delikatnego detergentu do prania. Unikajcie używania wybielacza i środków do usuwania plam oraz innych wstępnych zabiegów.
  • Po skończeniu prania dokładnie wysusz całe buty, zwłaszcza ich wnętrze! Jeśli zajdzie taka potrzeba, włóż do środka cholewki zwinięte ręczniki (frotte lub papierowe, kuchenne). Pozostaw buty w przewiewnym miejscu jednak nie wystawionym na działanie promieni słonecznych!

Voila! Twoje knitowe kicksy są teraz jak nowe!

adidas