Bez kategorii

Kryształki na kicksach

Kryształki na kicksach

Sneakersy w kolorze srebrnym, miedzianym czy złotym to żadna nowość. Kiedy jednak prawdziwe kryształki wstępują na cholewkę kultowego modelu Nike, wszystko się zmienia.

Pamiętacie model Nike Air Max 97? To jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli znanej marki. Model ten błyszczał już od początku – elementy cholewki sprawnie odbijały światło, co podnosiło bezpieczeństwo użytkownika. Tym razem projektanci poszli o krok dalej i najnowszą odsłonę Air Max 97 wysadzono kryształkami Svarovskiego.

Kultowy model na tapecie

20 lat temu marka Nike wprowadziła do swojej oferty srebrne sneakersy inspirowane wykończeniem przemysłowym znanym z rowerów górskich. Ten model to Nike Air Max 97. Sneakersy te oferowały 360-stopniową reflektywność, dzięki czemu były one całkowicie widoczne w słabym świetle lub wówczas, gdy zaświecono na nie lampą błyskową. Dwa lata później kicksy te pojawiły się w złotej odsłonie, co sprawiło, że metaliczny blask stał się głównym elementem rozpoznawalnym tego modelu.

Nowa odsłona

Nike Air Max 97 wraz z swoim innowacyjnym systemem ukrytego częściowo sznurowania i amortyzacją oraz okienkami powietrznymi stały się wczesną reprezentacją innowacji w stylu sportowym butów Nike. Aby ponownie odkryć potencjał tkwiący w modelu Air Max 97 projektanci firmy NikeWomen postawili na absolutne ozdobienie tych kicksów w sezonie letnim 2017. Do współpracy zaproszono pioniera w kwestii kryształków – Swarovskiego. To właśnie ta marka udostępniła kryształową tkaninę, aby twórczo ozdobić i zwiększyć trwałość modelu Air Max 97. Tkanina ta zawiera drobne, gęsto skupione, cięte kryształy, które razem tworzą błyszczący, lecz jednocześnie lekko matowy, piaskowy wygląd, który idealnie pasuje do sylwetki tych oryginalnych kicksów.

Początek wielkiej współpracy

W czasie podróży do siedziby firmy Swarovskiego w mieście Wattens, w Austrii, projektanci marki NikeWomen otrzymali rzadki dostęp do archiwów firmowych i dowiedzieli się o 12 latach badań nad tkaninami, które trafiły do produkcji i odnalazły zastosowania w różnorodnych gałęziach desingu (w tym w biżuterii, odzieży, dekoracji wnętrz, w wnętrzach samochodów czy zegarkach). Ich wyjątkowość stoi za pionierską i zrównoważoną formułą Advanced Crystal firmy Swarovski. Zainspirowany możliwościami materiału zespół NikeWomen zwrócił się do Crystal Fabric z prośbą o udostępnienie połaci tej cennej tkaniny. Według Marie Crow, dyrektorki ds. projektowania i materiałów w firmie NikeWomen Sportswear pierwsze spotkanie z materiałem było bardzo ekscytujące i cały zespół był oczarowany pod względem idących za nim innowacji. Zespół starał się dokładnie zbadać połysk i wytrzymałość tkaniny i bardzo spodobało mu się zestawienie trwałego blasku materiału Crystal Fabric, który mógł nadać całkowicie nowego charakteru modelowi Air Max 97.

Niełatwe testy – nieziemski efekt

Zanim tkanina trafiła na linię produkcyjną marki Nike została uprzednio przepuszczona przez proces topienia cieplnego, co pozbawiło ją ściegu. Możliwość precyzyjnego przycinania materiału sprawia, że może on być wykorzystywany do detalicznych elementów wzorniczych. To samo stało się na cholewce modelu 97 – możemy bowiem zaobserwować zakrzywiające się, cyrkoniowe fale, które są charakterystyczne dla tych sneakersów. Tworzy to niesamowity finał, który sprawia, że w miarę poruszania się butów, kryształy odbijają światło wraz z jasnym, mocno migoczącym efektem. Pierwsza odsłona butów, w kolorze czarnym, została wydana już na wiosnę, teraz zaś z niecierpliwością oczekujemy srebrnego odpowiednika kicksów.

Błyszczące dziedzictwo

Marka Swarovski posiada obecnie ogromne, wieloletnie dziedzictwo, słynące z innowacji i twórczej współpracy z innymi markami. Jak mówi sam Markus Langes-Swarovski, członek zarządu firmy, byli oni zachwyceni współpracą z Nike oraz stworzeniem tego wyjątkowego projektu butów Air Max 97. 360-stopniowe refleksy tych kicksów zainspirowały Svarovskiego do wyobrażenia sobie, co może się zdarzyć, gdy prędkość kicksów spotka się z błyskiem kryształów. Jak widać efekt jest piorunujący, a srebrnej odsłony tych cudownych butów możecie wypatrywać już na początku września!

nike
źródło: news.nike.com

Cena butów niestety nie jest jeszcze znana.

Udostępnij

O autorze