Ile czasu potrzeba, by powstały sneakersy?

Myśleliście kiedykolwiek ile czasu zajmuje zrobienie pary butów? Odpowiedź brzmi… to zależy.

Przykładowy, wydajny zakład produkujący buty może wyprodukować jedną parę butów w ciągu jednego dnia. Tak naprawdę jest w stanie wyciąć, pozszywać i otrzymać konkretny projekt czy wzór w zaledwie kilka godzin. Jeśli jednak akurat nie ma pod ręką koniecznych materiałów lub dany model potrzebuje przykładowo specjalnie haftowanego, drukowanego logo, spawanych detali lub specjalnej technologii, jest to zupełnie inna historia.

Nowy model sneakersów takich jak Fczy adidas, który wymaga nowego wykrojnika do cholewki i specjalnych narzędzi do stworzenia podeszwy, może potrzebować produkcji, która potrafi potrwać 4-6 tygodni. Ten czas powinien wystarczyć na uzyskanie pary butów we właściwym kolorze, materiale i profilowanej podeszwie zewnętrznej. Pamiętajmy też, że modne buty, które nie wymagają podeszwy, można wykonać znacznie szybciej.

Ile czasu potrzebuje fabryka obuwia, aby zrealizować zamówienie produkcyjne?

Pomyślmy teraz o tym, ile czasu potrzebuje fabryka obuwia, aby wykonać zamówienie na 5000 par. Odpowiedź nie jest oczywista. Załóżmy, że proces rozwoju nowego modelu został już zakończony: wzory dla każdego rozmiaru buta są potwierdzone, wykrojniki zostały sprawdzone, a oprzyrządowanie do podeszwy dla każdego rozmiaru jest zatwierdzone.

Odpowiedź zależy w tym wypadku od tego, jak bardzo zajęta jest dana fabryka, ale młodzi twórcy obuwia powinni w zasadzie zaopatrzyć się w około 60 dni. Tyle czasu trwa okres od momentu złożenia zamówienia do momentu, w którym można zapakować nowe kicksy do wysyłki. Może to oczywiście wydłużyć się do 90 dni, jeśli fabryka jest całkowicie zarezerwowana. 120 dni to czas, po którym robi się naprawdę późno…

Nike

Dlaczego to trwa tak długo?

Wyzwanie współczesnej produkcji obuwia na masową skalę wymaga świetnej organizacji i sprawnej logistyki. Proces składania samego buta nie jest jednak trudny. Proces łączenia wszystkich części buta w tym samym czasie, w tym samym pomieszczeniu, gdzie wszystko jest gotowe do montażu, nie zawsze jest czasochłonnym wyzwaniem!

Materiały obuwnicze

Przy nowym zamówieniu obuwia pierwszą rzeczą, którą zrobi fabryka, jest obliczenie materiału wymaganego do wyprodukowania zamówionej ilości. Następnie fabryka zamawia materiał od dostawców i podwykonawców komponentów. Fabryki nie magazynują surowców do produkcji obuwia. Zamiast tego muszą poczekać, aż otrzymają zamówienie na zakup materiałów. Materiał buta stanowi około 50% końcowego kosztu. Fabryka każdorazowo musi skorzystać z linii kredytowej, wypożyczonej na zakup materiałów wymaganych do stworzenia zamówionego sneakersa. Z tego powodu fabryka obuwia może wymagać 50% płatności z góry po złożeniu zamówienia. Proces ten może potrwać tydzień.

Sam proces zakupu materiału obuwniczego także może być dość skomplikowany. Niektórzy dostawcy materiałów obuwniczych mogą zażądać gotówki z góry, a niektórzy mogą mieć problemy z pojemnością swoich magazynów i wolnym miejscem do składowania. Negocjowanie warunków zakupu z nowym dostawcą może powodować opóźnienia. Mogą również występować problemy z kolorem lub jakością materiału, które wymagają przeróbki materiału… to oznacza zwykle więcej straconego czasu.

 

Niektóre części butów sportowych lub materiały wymagają więcej czasu niż inne. Niezależnie od tego, czy chodzi o sznurówki do butów, skórę czy gumową siatkę, wszystkie te materiały mają różne czasy realizacji. Chociaż fabryka może zamówić wszystkie te elementy w ciągu jednego dnia, to wyprodukowanie podeszwy może potrwać dwa tygodnie, trzy tygodnie wyprodukowanie siatki i nawet cztery tygodnie dostawa naturalnej, wysokiej jakości skóry w wymarzonym kolorze.

Czas zależy również od przetwarzania podskładników. W przypadku podeszew lub podeszew środkowych fabryka musi wziąć pod uwagę wydajność form. Jeśli model wymaga tylko użycie formy EVA o rozmiarze 39 i zakładając, że wykonanie jednej sztuki podeszwy z tej formy może zająć 20 minut, fabryka może wyprodukować tylko 30 sztuk podeszew w ciągu jednego dnia. W tej sytuacji może być konieczne zakupienie większej liczby form, aby przyspieszyć produkcję popularnych rozmiarów.

jordan

Materiały do ​​przetwarzania

Dostarczenie materiałów do fabryki obuwia może potrwać od 30 do 40 dni. Gdy materiał dotrze, będzie musiał zostać przetworzony, zanim zacznie się szycie kicksów. Niektóre materiały obuwnicze mogą wymagać wycięcia i wysłania do wyhaftowania logo (np. w przypadku butów Reebok czy Puma). Inne materiały mogą wymagać przesłania do wewnętrznych działów spawalniczych lub sitodruku w fabryce obuwia. Taka obróbka wstępna materiałów wymaga czasu. Fabryka obuwia nie może rozpocząć szycia szwów, dopóki wszystkie elementy nie znajdą się w fabryce. Prawda jest taka, że jeśli brakuje sznurowadeł lub nie ma pudełka na buty lub podeszwy zewnętrznej, fabryka nie może rozpocząć procesu montażu.

Jednostka podeszwy może wymagać wykonania w oddzielnej fabryce. Może także istnieć jedna fabryka, która wyciska gumę, oraz inna, współpracująca fabryka, która wyciska podeszwę środkową kicksów. Te dwa elementy połączą się w dziale montażu fabrycznego obuwia sportowego. Następnie standardowa linia dopasowania buta sklei wszystkie części w jedno i przykładowo doda logo, zanim podeszwa buta będzie gotowa na spotkanie z cholewką na linii montażowej.

Montaż butów

Jedna linia szycia może zszyć około 800 sztuk butów w ciągu jednego dnia, w zależności od złożoności operacji szycia. Jedna linia montażowa obuwia może zwykle zgromadzić od 1200 do 1500 par w ciągu jednego dnia. Tak więc, dwie linie szycia obuwia są wymagane do obsługi jednej linii montażu obuwia, a pięcio-liniowa fabryka może ukończyć około 5000 do 8000 par butów dziennie.

Brzmi imponująco prawda?

Teraz już wiesz ile czasu zajmie Ci wyprodukowanie Twoich własnych sneakersów, jeśli kiedykolwiek zechcesz zaprojektować swoje własne buty sportowe damskie lub męskie. Jak to mówią – dream big!

nike