Bez kategorii

10 absurdalnie drogich sneakersów

10 absurdalnie drogich sneakersów

Zjawisko odsprzedaży butów sportowych stało się bardzo intratnym przedsięwzięciem.

Coraz większa horda poszukiwaczy i łowców limitowanych kicksów, którzy spędzają swój wolny czas na chodnikowych odsprzedaje swoje zdobycze. Rynek odsprzedaży sneakersów jest jednak kapryśną bestią, dzięki której można zarobić fortunę i po chwili również stracić ją w nieprzewidywalnych okolicznościach, takich jak wysoka nadprodukcja limitowanego modelui i ewentualne zwroty. Nie wszystkie horendalne ceny kicksów biorą się jednak z samego hype’u. Niektóre buty mają swoją pierwotną wartość wewnętrzną lub są sygnowane imieniem znanej gwiazdy lub muzyka. Niezależnie od przyczyny faktem jest to, że na świecie istnieją niewiarygodnie drogie buty sportowe. Zapomnij o tym, że któryś z tych modeli wyląduje kiedyś w Twojej kolekcji (chyba że planujesz pewną wygraną w totolotku). Porzuć zatem nadzieję i po prostu wybierz się z nami na nieco absurdalną przygodę z chydnie drogimi butami. Są one poukładane bez szczególnej kolejności. Zaczynamy.

Nike Mag 2016 – średnia cena: 26 000$

Pierwszym butem, który przychodzi nam na myśl, gdy pojawia się temat ultra drogich butów, jest wersja z roku 2016 butów Nike Air Mag. Te sneakersy rodem z dzieł Sci-Fi pojawiły się w głowach po raz pierwszy pod koniec lat 80. Zostały one zaprezentowane na srebrnym ekranie w popularnym filmie „Back to the Future II”. Oczywiście ich funkcje pełne światełek i automatyczne sznurowanie zostały pierwotnie osiągnięte za pomocą filmowych trików. Projektantom czekanie na realizację pomysłu zajęło prawie 30 lat. Technologia musiała nadrobić zaległości. Wydanie zasilanych bateryjnie, napędzanych silnikiem sneakersów zostało ograniczone do mniej niż 100 par, które zostały wydane przez wcześniejszą loterię dla sneakerheadów, kinomanów i miłośników popkultury. Szerokie zainteresowanie modelem i ich niedobór na rynku oraz wielkie znaczenie technologiczne sprawiły, że jest to jeden z najbardziej poszukiwanych butów, za które trzeba niemal oddać nerkę. Jeśli chcesz zainwestować oszczędności życia w te kicksy, przygotuj się na ich średni koszt wynoszący niemal 26 000$. Nie jesteśmy jednak pewni czy te buty są tego warte.

Pierwsze Conversy Michaela Jordana – średnia cena: 190 373 $

Rok 1984 był nie tylko rokiem ekscentrycznej gry Michaela Jordana w NBA, ale był to także rok, kiedy on sam wraz z drużyną USA zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Na tym wczesnym etapie swojej kariery MJ jeszcze nie był wyznawcą butów Nike i wciąż korzystał z pierwszych butów do koszykówki, jakimi były wówczas buty Converse. W czerwcu zeszłego roku para Conversów Fastbreaks podpisana przez ówczesnego debiutanta Michaela Jordana i podobno noszona przez niego na boisku Igrzysk Olimpijskich pojawiła się niespodziewanie na aukcji. Oczekiwano, że buty te sprzedadzą się za około 100 000 $, ale kiedy doszło do samej licytacji, cena poszybowała wysoko w górę. Efekt? Buty sprzedano za oszałamiającą kwotę 190 373 dolarów amerykańskich. Była to najwyższa cena w historii, którą zapłacono za parę trampek znoszonych przez słynnego sportowca.

DJ Khaled x Air Jordan 3 „Grateful” – średnia cena: 25 000 $

W ciągu ostatnich kilku dekad marka Jordan Brand była odpowiedzialna za większość niezaprzeczalnie wysokich cen sprzedaży i odsprzedaży sneakersów. Były wśród nich sygnowane buty ze słynnej „Flu Game” Michaela Jordana, które osiągnęły wartość 104 tysięcy dolarów. Ponadto mogliśmy obserwować szereg lukratywnych odsprzedaży modeli OG lub wielu limitowanych wydań, które sprzedają się za kwotę pomiędzy 5000 a 10 000 $. Jednym z ostatnich „zjawisk” jest model „Grateful”. Jest to wersja butów Jordan 3, sygnowana przez Dj Khaleda. Kilka miesięcy po wypuszczeniu na rynek te jasnoczerwone sneakersy sprzedawały się za 16 000 $ do 25 000 $! Pamiętaj – jeśli ten typ zdecyduje się kiedykolwiek wypuścić inny model na rynek, bierz go od razu!

dj khaled
źródło: .jetmag.com

VLONE x Nike Air Force 1 High – średnia cena: 8000$

Współpraca marki Nike z VLONE nie była lekka. Została ona przerwana w związku z zarzutami o napaść na tle seksualnym przeciwko Ai Bari AP i to tuż przed ważnymi premierami. Pierwszą kroplą przyszłego sukcesu tej współpracy był jednak model low-cut Air Force 1, który może poszczycić się ogromnymi cenami odsprzedaży, sięgającymi nieco ponad 1500$. Jednak to późniejsza wersja tych kicksów, z wysoką cholewką tak naprawdę przyciągnęła wzrok wszystkich. Mówi się, że w paryskim sklepie Nike rozlosowano jedynie 20 par tego modelu. I chociaż wiele osób sugerowało marce zdecydowanie się na ich szerszą publikację i wyprodukowanie kolejnej puli par, to sprawa ucichła w ciągu kilku następnych tygodni. Trudno zatem się dowiedzieć czy doszło do reedycji modelu. Jeśli jakimś cudem zdarzy ci się znaleźć parę tych efektownych kicksów AFL VLONE to niestety możesz zapomnieć o ich kupieniu dla siebie. Buty te osiągają obecnie wartość około 8000 dolarów.

Supreme x Louis Vuitton Sport Sneaker – średnia cena 2500 $

Współpraca pomiędzy markami Supreme x Louis Vuitton musiała być jedną z najbardziej szokujących rzeczy, które zdarzyły się w świecie streetwearu od … no cóż, od zawsze. Choć partnerstwo to okazało się wyjątkowo świeże, to musimy z żalem powiedzieć, że sam projekt powstałego obuwia był już dużo mniej imponujący – szczególnie model Sport Sneaker. To niewiarygodne zatem, że ludzie byli gotowi zapłacić za jedną ich parę prawie 800 dolarów. Cena zaskakuje tym bardziej, że buty te wyglądają jak buty pielęgniarki z lekką nadwagą. Coś, co zaskakuje jeszcze bardziej, to fakt, że cena odsprzedaży tych biało-czerwonych kicksów osiągnęła wartość około 2500 dolarów! Możemy się założyć, że Kim Jones i James Jebbia uśmiechnęli się szeroko pod nosem, udowadniając wszystkim, że nie ma znaczenia, jak brzydki jest but. Jeśli będzie na niego hype i tak sprzeda się jak świeże, ultra-drogie bułeczki.

Buschemi 100 MM Diamond – średnia cena: 132 000 $

Było wiele sytuacji, kiedy to projektant i bogaty dziwak brali pod lupę istniejącą już parę butów, którą następnie ozdabiali sowicie diamentami i voila! W ten sposób tworzyli super-drogie sneakersy. To wszystko jest oczywiście w pełni legalne i dozwolone, ale zabieg ten jest często traktowany zbyt serio i zdecydowanie przeceniany. Ozdobienie jednej pary kicksów sprawiło, że mogła ona pojawić się na naszej dzisiejszej liście. Dlaczego? Uwierzcie lub nie, ale naprawdę ten but z pewnością nie jest wart swojej wygórowanej ceny. To nie jedyny przypadek! Czy wiesz, że Drake miał parę butów OVO Jay 10, które kosztowały go aż 1,9 miliona dolarów? Takich butów już nie bardzo możemy nazwać zwykłymi sneakersami, a… dziełem sztuki. Pojedynczy przypadek to jednak zupełnie inna sytuacja, kiedy to marka decyduje się produkować i sprzedawać buty pełne błyskotek i ozdób z metali szlachetnych. Wyobraźcie sobie, jak musiała wyglądać sytuacja, kiedy to ktoś zasugerował, aby ozdobić byty sportowe 11,5 karatowymi diamentami osadzonymi w 18-karatowym złocie. Cena detaliczna takiego skarbu? Bagatela – 132 000 dolarów! Ten pomysł mógł wydawać się bardzo niedorzeczny, ale jednak Buschemi to zrobiło. Ciekawe czy wraz z zakupem takich kicksów otrzymuje się polisę je ubezpieczającą…

buscemi
źródło: hypebeast.com

Adidas NMD_R1 – średnia cena: 10 000 $

Od czasu pojawienia się modelu Adidas BOOST i potęgi kolekcji Yeezy, maka Adidas coraz częściej wkracza do cztero- i pięciocyfrowego przedziału cenowego. Sukces linii butów NMD tej marki jest niezaprzeczalny. Marka sprzedaje wersję po wersji, a NMD każdorazowo rochodzą się jak świeże bułeczki w niemal każdej kolorystyce. To jednak nie wszystko. Wersję „Pitch Black” tych Adidasów można obecnie nabyć za jedyne 5000 $. Kwota ta jest imponująca, ale nadal mizerna w stosunku do wersji o nazwie „Friends and Family”. Buty te, o podobnej kolorystyce do modelu OG NMD są wykonane z trykotowej dzianiny moro. Ich mały nakład został niemal całkowicie rozdany zespołowi projektowemu odpowiedzialnemu za model NMD (stąd nazwa modelu). Jeśli nie byłeś zatem jedną z osób, która pracowała bezpośrednio przy powstaniu modelu NMD,  musisz zebrać około 10 000 $, aby dodać je do swojej kolekcji.

Pharrell Williams x Adidas HU NMD Friends and Family – średnia cena: 10 000$

Pharrell Williams jest najlepszą osobą na sneakersowym rynku, jeśli chodzi o generowanie hype’u na dany model kicksów. Ten bardzo stylowy raper brał udział w niezliczonych kampaniach i z reklamowych i zbudował imperium wielu sportowych marek. Jednak to jego najnowsza współpraca – z marką Adidas sprawiła, że Pharell pojawił się na tej liście. Model HU NMD łączy w sobie komfort linii BOOST z estetycznym stylem jednego z najlepiej ubranych kolesi naszego pokolenia. Podczas gdy ceny wersji GR wzrosły do czterocyfrowych kwot, wydania „Friends and Family” to te, które generują furę dolców. Aktualnie możesz złapać parę „Maroon” za około 12 000 $. Jeśli zaś wolisz odcień „Shock Pink” to już teraz przyszykuj blisko 15 000 $. Gdy już uda Ci się nabyć jedną z par możesz poczuć się, jakby to sam Pharrell dał ci ją osobiście (chociaż właściciele Twojego mieszkania prawdopodobnie nie będą troszczyć się o to jakie buty masz na sobie, w momencie przekazywania listu z nakazem eksmisji.

Macklemore x Air Jordan – średnia cena: 25 000$

Przez długi czas model Jordan 4 będący owocem współpracy z Eminemem znajdował się na końcu skali cenowej nie dopuszczając do niej żadnych innych raperów, którzy również maczali swoje palce w kicksach. Na tej liście może znaleźć się jeszcze kilka wydań butók Yeezy i, oczywiście, „Czerwony Październik”, jednak kto mógł przypuszczać, że następnym autorem tekstów, który załapie się na tę listę będzie nikt inny niż Macklemore? Wydaje się dość ironiczne, że facet stojący za Thrift Shop – piosenką, która wychwala skromność i pielęgnowanie własnego poczucia stylu – stworzy buty o wartości 25 000$?. Masz tylko 20 $ w kieszeni? Bardzo nam przykro…Możesz o nich tylko pomarzyć!

Rick Owens Geobasket Iguana- średnia cena: 3,000$

Niezależnie od tego, czy ci się to podoba, czy nie, nie da się ukryć, że luksusowe markowe modele stały się podstawową częścią sceny sneakersowej w ciągu ostatnich 10 lat. Może wydawać się dziwaczne to, jak wygląda para kicksów Balenciaga Triple S lub podobnie wyceniona para butów do gry Golden Goose. Wydaje nam się jednak, że Rick Owens idzie nieco na łatwiznę i w swoich projektach powiela wcześniej powstałe modele. Istnieje zatem grupa osób, które uważają, że zawłaszczony styl, bulwiasta sylwetka, jaszczurza skóra i długaśny język są super modne. Mimo to wiele osób krytykowało projekt tych kicksów z powodu stosunkowo nieuregulowanego uprawiania legwanów dla ich skór na przestrzeni lat. Jeśli wię cena tych kicksów spadnie do 3000 dolarów, zostaw swoją gotówkę i miej czyste sumienie, że dla Twojej stylówki nie ucierpiało żadne ze zwierząt.

rick owens
źródło: www.rickowens.eu

Czy oddalibyście swoje oszczędności na którąś z tych par kicksów? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

O autorze